V utorok 12. mája 2015 sa vo Valticiach už po tretíkrát zišli na spoločnom zasadnutí vlády Českej a Slovenskej republiky. Ich stretnutie tentoraz hostil zámok vo Valticiach na Břeclavsku. Kabinety premiérov Bohuslava Sobotku (ČSSD) a Roberta Fica (Smer) rokovali predovšetkým o čerpaní európskych fondov, cezhraničnej dopravnej infraštruktúre alebo spolupráci v oblasti obrany. Ladili tiež svoje postoje k témam júnového summitu Európskej únie v Bruseli, ktorý by sa mal okrem iného venovať bezpečnostnej a obrannej politike EÚ a sankciám proti Rusku.

Valtický zámok vlády k spoločnému rokovaní zvolili aj preto, že ponúka dostatok priestoru ako pre spoločné rokovania kabinetov v plnom zložení, tak aj pre bilaterálne rokovania ministrov. V rámci nich sa ministri stretli so zástupcami k separátnym schôdzkam, na ktorých prediskutovali aktuálne problémy vo svojich rezortoch a spoločné projekty. Napríklad šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) prebral so svojím slovenským kolegom Miroslavom Lajčákom aktuálne únijné a zahraničnopolitické témy. "Členovia vlády budú využívať celé prvé poschodie zámku, teda tie krásne barokové reprezentačné priestory," dodala Holásková.

Na programe bola Európa aj doprava

Hlavnými témami stretnutia bolo napríklad čerpanie peňazí z európskych fondov. Debata o medzinárodnej politike sa mala dotknúť oblasti obrany alebo prípravy júnového zasadnutia Európskej rady v Bruseli.

Ministri sa zamerali aj na dopravu, a to ako cestnú, tak aj železničnú. Do úvahy prichádzalo aj rokovania o projekte vodného koridoru Dunaj-Labe-Odra, ktorý dlhodobo podporuje aj český prezident Miloš Zeman. Okrem priameho napojenia na Dunaj sa hovorí aj o projekte na prepojenie rieky Moravy so slovenským Váhom. O ňom nedávno jednal prezident Miloš Zeman so slovenským premiérom Ficom počas spoločnej schôdzky v Moskve.

Spoločný dialóg sa ujal

Tradícia spoločných stretnutí pražskej a bratislavskej vlády začala v roku 2012, kedy sa prvýkrát zišiel Ficov kabinet s ministerským tímom premiéra Petra Nečasa (ODS). Po ročnej odmlke na ňu vlani nadviazala schôdzka Sobotkovej a Ficovej vlády v slovenskej Skalici, na ktorej účastníci debatovali o armádnej spolupráci, zlepšenie dopravného spojenia a o súčinnosti v energetike a v boji proti daňovým únikom.
Na rozdiel od aprílového spoločného zasadnutia s poľskou vládou, ktoré sa v Prahe uskutočnilo v užšom formáte vybraných ministrov, sa spoločné zasadnutie českého a slovenského kabinetu konalo v plnom zložení. Pri tejto príležitosti nechýbal ani honorárny konzul Slovenskej republiky Jaroslav Weigl.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/311156-valticky-zamek-hosti-spolecne-zasedani-ceske-a-slovenske-vlady/