V utorok 16. septembra sa konala tlačová konferencia Armády spásy na tému tréningové bývanie, ktorej sa zúčastnil aj honorárny konzul SR v Brne, Jaroslav Weigl.

Armáda spásy získala od Brna v rámci projektu Prevencia bezdomovectva 18 mestských bytov, v ktorých môžu bývať ich klienti bez domova. Jedenásť z nich na Francúzskej ulici už obsadili, do ďalších siedmich na Bratislavskej ulici sa v súčasnosti sťahujú ďalšie rodiny, oznámil novinárom riaditeľ Centra sociálnych služieb Armády spásy v Brne Pavel Kosorin.

Brno se inšpirovalo Ostravou, kde projekt funguje už niekoľko rokov. Podlľa starostu Brna-stredu Libora Šťástky (ODS) je poskytnutie bývania prvým krokom pre návrat do normálneho života. Mestská časť však ponúka záujemcom tiež zamestnanie v podobe verejne prospešných prác.

Mesto byty poskytlo za obvyklú cenu v mieste. Obyvateľov do nich vyberá Armáda spásy, ktorá je garantom platby nájomného. Byty si prenajíma sama organizácia, ktorá následne pracuje s ľuďmi na tom, aby mali čím zaplatiť. „Vďaka projektu umožníme zostať rodinám pohromade. V opačnom prípade by bola na jednom mieste mamka, na inom ocko a deti by možno skončili niekde v Klokánku," uviedol Kosorin.

Mesto dohodou s Armádou spásy zníži počet bezdomovcov aj prázdnych bytov v sociálne vylúčených lokalitách. „Prázdnych bytov máme mnoho a v takzvanom Bronxe o ne ani nie je veľmi veľký záujem. Preto sme spokojní, že byty naplníme, a Armáda spásy je rada, že ich poskytne klientom," povedal Šťástka. Práve jeho mestská časť Brno-stred čelila nedávno kritike opozičnej TOP 09, že má skoro 500 prázdnych bytov z necelých 5000, ktoré má v správe. Podľa starostu počet neobývaných klesá.

Vzhľadom na značné percento slovenských občanov medzi bezdomovcami je v záujme honorárneho konzula, Jaroslava Weigla, riešiť túto otázku a pomôcť týmto občanov dostať sa z ťaživej situácie.

Zdroj: CTA