V piatok 28. novembra 2014 sa honorárny konzul SR v Brne Jaroslav Weigl zúčastnil slávnostného otvorenia nového zábavného vedeckého parku VIDA! science centrum, ktoré 1. decembra 2014 otvorilo svoje brány aj pre verejnosť.

Na ploche takmeř 5 000 mtu na hravých objaviteľov bez rozdielu veku čaká viac ako 150 interaktivných exponátov, vďaka ktorým môžu lepšie porozumieť svetu okolo nás. Unikátna expozícia je rozdelená do štyroch hlavných tématických sekcií: Planéta, Civilizácia, Človek a Mikrosvet. Samostatná časť, Detské science centrum, je venovaná deťom od 2 do 6 rokov. Zemetrasná doska, oceán vo fľaši, bicykel na lane, rotujúca miestnosť, simulátor povodne, model ľudského srdca v nadživotnej veľkosti, spoločenstvo mravcov Atta, archeologické pieskovisko, vodná tlačiareň – to sú ukážky exponátov VIDA! science centra. Dotýkať sa exponátov je tu viac než odporúčané. „Objavujete tu nielen očami, ale všetkými zmyslami. Aj zložité prírodné javy predstavujeme formou hry a zábavy,“ hovorí Lukáš Richter, riaditeľ Moravian Science Center Brno, príspevkovej organizácii Juhomoravského kraja, ktorá VIDA! science centrum prevádzkuje.

Pripravovaný sprievodný program zahŕňa predstavenie plné zábavných pokusov a špeciálne programy pre školské skupiny i verejnosť. Galéria pavilónu slúži k inštalácii aktuálnych výstav, z ktorých prvá je venovaná problematike pasívnych domov.

Bližšie info o centre a vstupnom na http://vidasc.cz/