Blízko obce Tvarožná na Brnensku pod kopcom Santon sa v sobotu 5. decembra 2015 uskutočnila tradičná rekonštrukcia bitky troch cisárov. Spolu s predstaviteľmi Juhomoravského kraja a zástupcom Slovenského štátu, HK Jaroslavom Weiglom, ju videli tisíce divákov.


„Schádzame sa Slavkovskom bojisku 210 rokov od okamihu, kedy tu prebehla jedna z najkrvavejších bitiek v našich a európskych dejinách. Čas už zavial všetky stopy tejto bitky, ale pamätajme na to, že v nej padlo dvadsať tisíc vojakov všetkých bojujúcich armád a minimálne rovnaké množstvo obyvateľov tohto regiónu. Naše stretnutie má byť teda pripomienkou a úctou všetkých obetiam vojen, žiadnou oslavou. Veľmi ďakujem všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na organizácii tohtoročných spomienkových akcií k 210. výročiu bitky pri Slavkove. Samozrejme prajem cisárovi Napoleonovi Markovi Schneiderovi, aby všetko bolo podľa histórie a Napoleon zvíťazil. Dovolil som si urobiť výnimku a medailu Markovi Schneiderovi odovzdať už včera, “ povedal hajtman Michal Hašek.


Bojová ukážka za účasti približne 2000 vojakov v dobových uniformách bola pripomienkou desiatok tisíc obetí z radov vojakov i civilného obyvateľstva, ktoré si bitka pri Slavkove v roku 1805 vyžiadala.


U Slavkova v roku 1805 zvíťazilo vojsko francúzskeho cisára Napoleona nad armádami ruského cára Alexandra I. a rakúskeho cisára Františka I. Spojenci mali výraznú presilu. Napoleon však odvážnym manévrom nečakane zaútočil na pozície Rusov a Rakúšanov na Pratecké výšine a bitku vyhral.

 

Zdroj: http://www.austerlitz.org/cz/austerlitz-2015-fotogalerie-hanni-schmidt/

http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=284623&TypeID=2