Prezident Českej republiky Miloš Zeman spolu s manželkou Ivanou zahájil v pondelok 1. decembra 2014 trojdennú návštevu Juhomoravského kraja. Privítal ho hejtman Michal Hašek, ktorý hlavu štátu počas troch dní návštevy na juhu Moravy sprevádzal.

V samotnom úvode svojej cesty prezident zavítal do sídla Krajského úradu Juhomoravského kraja, kde sa stretol s členmi krajského zastupiteľstva a starostami obcí s rozšírenou pôsobnosťou.
Hejtman Hašek pri svojom uvítaní zdôraznil, že Juhomoravský kraj je jedničkou medzi regiónmi v oblasti vedy, výskumu a inovácií. „Vážím si to, že práca zastupiteľstva je čestným súbojom myšlienok a názorov, kde sa na veľkých témach dokážeme dohodnúť. Vďaka našim príspevkovým organizáciám sme de facto nejväčším zamestnávateľom v kraji. Chceme byť zamestnávateľom zaujímavým a perspektívnym," povedal hejtman Michal Hašek.
V následnej diskusii prezident Českej republiky odpovedal na otázky týkajúce sa domácej aj medzinárodnej politickej situácie. Poďakoval hejtmanovi za prijatie a oznámil, že menoval Michala Haška ako predsedu Asociácie krajov ČR svojím poradcom pre regionálny rozvoj. Vyjadril rovnako nesúhlas s návrhom na zvýšenie platu poslancov a senátorov o 14 percent a v prípade schválenia by zákon vetoval. Podľa neho by sa platy zákonodarcov mali zvýšiť o 3,5 percenta rovnako ako u pracovníkov verejného sektoru. V diskusii sa prezident vyjadril tiež k budúcnosti našej armády. „Hájím názor, že ako člen NATO by sme sa mali špecializovať a ponúkať tie produkty armády, v ktorých vynikáme. Ide okrem iného o poľné nemocnice či protichemické jednotky. Som zastáncom zahraničných misií. Je pre nás výhodnejšie bojovať s teroristami tisícky kilometrov od našich hraníc,“ uviedol prezident Zeman.
Hejtman Michal Hašek odovzdal hlave štátu oficiálny dar Juhomoravského kraja – kolekciu vín južnej Moravy z vinárskej školy vo Valticiach a poháre s karafou na víno.
V ďalšej časti programu prezident republiky besedoval s riaditeľmi juhomoravských škôl, nemocníc, príspevkových organizácií a so zástupcami odborov.
V rámci prvého dňa cesty po južnej Morave navštívil prezident Miloš Zeman tiež Univerzitu obrany, kde besedoval s vedením školy, študentami aj vojnovými veteránmi. Populudňajšiu časť programu tvorila návšteva Blanska. Záver pondelňajšieho programu hlavy štátu na južnej Morave predstavovala večera s osobnosťami Juhomoravského kraja, členmi brnenského diplomatického zboru a členmi Rady Juhomoravského kraja, ktorej sa zúčastnil aj honorárny konzul SR v Brne Jaroslav Weigl.
Podľa ďalšieho programu navštívil Miloš Zeman postupne Židlochovice a Lednice, kde se stretol jak s predstaviteľmi samospráv, tak s občanmi miest. V areáli mikulovského zámku sa potom zúčastnil odovzdávania Cien Juhomoravského kraja. A v stredu 3. decembra zamieril prezident republiky do Boskovic.

Zdroj: www.kr-jihomoravsky.cz