Ľudia si pripomenuli 97. výročie vzniku samostatného československého štátu. Štátny sviatok tradične sprevádzalo pietne zhromaždenie, vojenské akcie, koncerty a pre verejnosť sa otvorila vládna Kramářova vila, parlamentné budovy alebo Obecný dom, v ktorom niekdajší Národný výbor prijal zákon o ustanovení československého štátu a manifestom k národu vyhlásil samostatnosť. Oslavy vyvrcholili večer na Pražskom hrade, kde prezident Miloš Zeman udelil štátne vyznamenania.

Prezident pri príležitosti Dňa vzniku samostatného československého štátu tiež menoval nových generálov a zúčastnil sa slávnostnej prísahy vojakov na Hradčanskom námestí. Tradične sa rovnako uskutočnilo aj pietne zhromaždenie pri Národnom pamätníku na Vítkove, na ktorom sa zúčastnili vedľa Zemana okrem iného aj premiér Bohuslav Sobotka a minister obrany Martin Stropnický. Na oslavách Dňa vzniku samostatného československého štátu nechýbal ani honorárny konzul SR Jaroslav Weigl.

Prezident večer na Hrade mal vyznamenať napríklad futbalistu Pavla Nedvěda, básnika Jiřího Žáčka, speváka Václava Neckářa, zakladateľa babyboxov Ľudovíta Hesse a manželku zosnulého novinára Jiřího Pelikána, herečku Jitku Frantovú. Medzi ocenenými bol tiež in memoriam František Kriegel, ktorý v roku 1968 ako jediný nepodpísal moskovský protokol, ktorý legitimizoval augustovú okupáciu, a študent Petr Vejvoda, ktorý minulého roku prišiel o život, keď bránil spolužiačku pred útokom psychicky chorej ženy v škole v Žďári nad Sázavou. Posmrtne by mohli byť vyznamenaní aj novinár a niekdajší korešpondent v Taliansku Karel Weir, ktorý počas vojny zachránil pred nacistami asi dve stovky Židov, či niekdajší minister kultúry a divadelník Pavel Dostál.

Kultúrny program osláv ponúkol napríklad Koncert pre republiku, pri ktorom Symfonický orchester hlavného mesta Prahy v Obecnom dome zahral cyklus symfonických básní Bedřicha Smetanu Má vlast.

Akcie k výročiu vzniku samostatného československého štátu sa konali aj v ďalších českých mestách. Napríklad v Plzni chystali celodenné oslavy, ktoré vyvrcholili lampiónovým sprievodom a ohňostrojom.

Československo vzniklo po rozpade Rakúsko-Uhorska porazeného v prvej svetovej vojne.Zaniklo 31. decembra 1992 rozdelením na Českú a Slovenskú republiku. Hlavnými predstaviteľmi projektu nového československého štátu v zahraničí boli vedľa prezidenta Masaryka a jeho neskoršieho nástupcu Edvarda Beneša, Slovák Milan Rastislav Štefánik, ktorý pri návrate do vlasti zahynul pri leteckom nešťastí neďaleko Bratislavy, a prvý československý premiér Karel Kramář. Politici, ktorých dielom bolo vyhlásenie Československa, boli vedúci predstavitelia Národného výboru Alois Rašín, Jiří Strieborný, Antonín Švehla, František Soukup a zástupca Slovákov Vavro Šrobár.

Zdroj: http://www.i60.cz/clanek_13354_oslavy-samostatneho-statu-vyvrcholi-na-hrade.html#.Vjc6E9IvfGg