Zastupiteľský úrad SR v Prahe usporiadal 10. septembra 2015 recepciu k štátnemu sviatku – Deň ústavy. Recepcia sa konala v poludňajších hodinách v priestoroch zastupiteľského úradu za účasti približne 500 hostí zo všetkých oblastí spoločenského života ČR – politickej, diplomatickej, ekonomickej, akademickej, krajanskej, kultúrnej a podnikateľskej. Na úvod oficiálnej časti zazneli štátne hymny v interpretácii detského zboru.

Na recepcii sa zúčastnili traja najvyšší politickí predstavitelia ČR – prezident Miloš Zeman, predseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch a predseda Poslaneckej snemovne Jan Hamáček.
Prezident ČR Miloš Zeman vo svojom príhovore zdôraznil výnimočnosť vzájomných vzťahov vo všetkých oblastiach. Na občianskej úrovni o nej svedčia prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých sú Slováci pre Čechov najbližším národom. Na politickej úrovni ju potvrdzujú pravidelné rokovania vlád oboch krajín v plnom zložení. Dôkazom nadštandardnosti vzťahov je aj ocenenie predsedu vlády SR Roberta Fica najvyšším českým štátnym vyznamenaním v roku 2014.

Veľvyslanec Peter Weiss podčiarkol úspešný príbeh SR od pokojného rozdelenia Česko-Slovenska. Vyzdvihol vynikajúce vzťahy na občianskej a politickej úrovni, aj vzájomnú spoluprácu v bilaterálnej, osobitne ekonomickej oblasti.

Na recepciu prišli takmer všetci veľvyslanci krajín EÚ a veľvyslanci a diplomati ďalších krajín, vrátane pána konzula Jaroslava Weigla, významní českí a slovenskí podnikatelia, umelci ako aj zástupcovia krajanských združení a spolkov.

Zdroj: http://www.mzv.sk/praha