Program usporiadatelia rozvrstvili do dvoch miest: do Divadla na Orlí a do budovy Českého rozhlasu Brno. „Vestibul našej budovy sa netradične premení na javisko a hľadisko. Je pre nás obrovskou príležitosťou byť u vzniku akcie, ktorá má ambície prerásť v jeden z najväčších spoločných kultúrnych projektov Českej a Slovenskej republiky, “ uviedol riaditeľ Jaromír Ostrý.

Inscenace Sto rokov samoty.

Nápad prehliadku usporiadať vzišiel od Slovenského inštitúte v Prahe. „Veľmi sa na tento prípravný ročník teším, rovnako ako na ďalšie roky, kedy predstavíme rozmanitú umeleckú tvorbu zo Slovenska. Zamerať sa chceme na hudobnú tradíciu a jazzovú líniu, “ uviedol riaditeľ inštitútu Vladimír Valovič.

Termín prehliadky usporiadatelia chcú aj v budúcnosti smerovať k 28. októbru a oslavám vzniku samostatného Československa. “ Jedným z vrcholov bude rok 2018, kedy si pripomenie 100. výročie Československa,“ zdôraznil spoluorganizátor a marketingový garant festivalu Jiří Morávek.

Práve v ďalších rokoch by sa mali festivalové – hudobné udalosti dostať aj k rozhlasovým poslucháčom, a to v živom prenose či záznamoch zaradených do vysielania.

PROGRAM:
– 27. októbra, budova Českého rozhlasu Brno: 17.00 Sto rokov samoty, 19.30 Kto chytá v žite.
– 28. októbra, Divadlo na Orlí: 17.00 Trio. 19.30 Otázky Ľudovíta Štúra.

Vstup na všetky predstavenia je voľný.

Divadlo Slúchadlo: Sto rokov samoty
Súbor sluchadlo je zoskupením mladých divadelníkov, ktorí začali tvoriť pri Základnej umeleckej škole J. Rosinského v Nitre. Poetika súboru sa stále viac posúva k alternatíve a k absurdnému zobrazovania sveta. Inscenácia Sto rokov samoty vychádza z románovej predlohy Gabriela Garcíu Márqueza, režisérom je Šimon Spišák. Jeho naštudovanie rešpektuje pôvodnú literárnu tému, hľadá analógie a pracuje s odkazmi k popkultúre. Súčasné režisérovo poňatie spochybňuje niektoré základné divadelné princípy.

Divadlo mladých Šesť Pé: Kto chytá v žite
Divadlo mladých Šesť Pé vzniklo v roku 2001 ako iniciatíva členov Divadelného združenia Partizánske Ondreja Böhma a Jozefa Krasuľa a odvtedy tvorí jeho súčasť. Už ich prvá inscenácia – dramatizácia Márquezovej poviedky Najkrajší utopenec na svete, mala veľký ohlas. Nasledovala dramatizácia novely Williama Saroyana Tracyho tiger a autorské inscenácie Čakáreň. Titul Kto chytá v žite naštudoval Ondrej Böhm, ktorý sa na ňom podieľal aj ako dramaturg. Böhm ctí pôvodné text a sprostredkouáva pocity blízkej vekovej kategórie hercov.

Trio: tri dievčatá s talentom i humorom
Trio je názov kolektívnej autorskej inscenácie Sarah Chmelkové, Kristíny Vreckové a Vanesy Jambrozyové. „Sú to tri niekdajšie študentky Muzikálového konzervatória Alkanov v Bratislave, z ktorých každá ide svojou vlastnou cestou na rozdielnych vysokých školách. Sú to tri talentovaná dievčatá, ktoré svojím šarmom a humorom očarí každé publikum, “ uviedla dramaturgička festivalu Monika Pulišová.

Tereza Stachová: Otázky Ľudovíta Štúra
Inscenácia Otázky Ľudovíta Štúra vznikla z iniciatívy Terezy Stachovej, ktorá je autorkou textu, režisérkou a tiež jedinou účinkujúcou. „Názov tejto miniatúry je mierne zavádzajúci. Spojenie so Štúrom totiž automaticky vyvolá predstavu jazykovej čistoty, takže témou by mal byť jazyk. Jazyk je to ale len čiastočne a hlavnou témou je otázka národnej identity, príslušnosti a uvedomenie si samej seba v súradniciach národných, ale aj ekonomických a spoločenských, “ uviedla dramaturgička prehliadky Monika Pulišová.

Zdroj: www.brnensky.denik.cz