Od štvrtka 4.9. do soboty 6.9.2014 sa konal v Luhačoviciach 2. ročník Dní slovenskej kultúry, ktoré boli vyvrcholením Luhačovického kultúrneho leta 2014. Záštitu nad akciou, ktorú pripravila spoločnosť Lázně Luhačovice, prevzali veľvyslankyňa ČR na Slovensku Livia Klausová a veľvyslanec SR v Prahe Peter Weiss.

Hlavnou myšlienkou a cieľom Dní je oživovať priateľské česko-slovenské vzťahy nielen v spoločenskej a kultúrnej oblasti. Vzťahy medzi Slovenskom a Luhačovicami boli vždy tesné. Ich tradícia siaha až do začiatkov 20. storočia. Medzi najvýznamnejšie osobnosti pochádzajúce zo Slovenska a pôsobiace v Luhačoviciach patrí architekt Dušan Samuel Jurkovič, MUDr. Pavol Blaho, kúpeľný lekár a iniciátor vzájomného stretávania a poznávania sa Čechov a Slovákov v Slovenskej búde v Luhačoviciach a v neposlednej rade Cyril Holuby, prvý správca kúpeľov.

V rámci programu, ktorý sprevádzal oslavy, bola voľne sprístupnená výstava fotografií Krásy Slovenska od vynikajúceho slovenského fotografa Jozefa Lomnického a vo Francúzskej reštaurácii Alexandria sa ponúkali špecialty slovenskej kuchyne. Účastníkom sa predstavil slovenský folklórny súbor Družba a moravský súbor Oldšava. Múzeum luhačovického Zálesí ponúkol zúčastneným predstavenie Spomienky na Slovenskú búdu Dušana Jurkoviča a Pavla Blaha a rovnako v Lázeňskom divadle brilantnú komédiu Ani za milión s hereckým obsadenám Kamily Magálovej a Mariána Geišberga.

Veľkolepým ukončením osláv bol koncert operných árií, duetov či piesní svetovo známeho slovenského tenoristu Štefana Margity, ktorý vystupoval na scénach najslávnejších operných domov po celom svete vrátane milánskej La Scaly, londýnskej Covent Garden a newyorskej Metropolitnej opery. Hosťami jeho koncertu v Mestskom dome Electra boli sopranistka Kateřina Šmídová Kalvachová a klavíristka Katarína Bachmannová.

V rámci československej výmeny pozvanie na Dni slovenskej kultúry prijala veľvyslankyňa ČR v Bratislave Livia Klausová a honorárny konzul SR v Brne Jaroslav Weigl.

Zdroj: www.lazneluhacovice.czwww.luhacovice.cz